Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co se děje od začátku??

Pro každou ženu je otěhotnění významnou radostnou událostí, která od základu změní její život.

Jak probíhá oplodnění?
Nastává-li ovulace 14. den cyklu, je styk mezi 12. a 16. dnem pro početí nejvohdnější. Po pohlavním styku s e spermie rychlým pohybem dostává do vejcovodu již za 5 minut. Její cesta měří sice pouze několik centimetrů, ale z pohledu drobné spermie se jedná o úctyhodnou vzdálenost. Spermie si zachovává oplozovací schopnost maximálně 48 hodin, vajíčko je schopno oplození jen 12 až 24 hodin po ovulaci.
Nejrychlejší spermie oplodní vajíčko, které dále pokračuje směrem do dutiny děložní. Tam nastává zahnízdění do hormonálně předem připravené sliznice. Po zahnízdění vajíčka pokračuje intenzivní tvorby progesteronu, který nadále udržuje výživu děložní sliznice. Menstruační cyklus se Vám následně přeruší. To bývá prvním signálem počátku těhotenství.


Jak probíhá vývoj embrya?
Oplozené vajíčko se dostává do dutiny děložní asi po 5 dnech. Zanořuje se do děložní sliznice a za 8 až 9 dní se embryo (zárodek) zanoří celé. Na konci 1. lunárního měsíce měří zárodek pouze několik málo milimetrů a je zřejmý patrný základ hlavičky a končetin.
7 dní po ovulaci začínají vznikat placentární buňky. To trvá až do 15. týdne gravidity, kdy je vývoj placenty dokončen. Placenta umožňuje výživu vyvýjejícího se plodu, zajišťuje výměnu kyslíku a oxidu uhličitého, dále výměnu živin a odpadních produktů mezi matkou a dítětem v průběhu nitroděložního vývoje plodu. Placenta také plní důležitou úlohu bariéry zabraňující průniku buněk z plodu do krevního oběhu matky, kdy může nastat aktivace imunitní odpovědi matky s následný možným poškozením plodu.
Embyo se v děloze vyvíjí v tzv. plodovém obalu ( dvouvrstvé bláně), který od 5. týdne vyplňuje dutinu děložní, obsahuje tekutinu ( plodová voda) a působí jako ochrana před okolními vlivy. Vzhledem k pevnosti a pružnosti blan je jejich porušení poměrně obtížné, přesto byste na sebe měla být opatrnější než dříve

- 7. až 10. týden:

7. týden

Vaše bradavky mouhou být citlivější a na dvorcích se mohou vytvářet drobounké uzlinky.

Poklesne vám kravní tlak a pokud dlouho stojíte mohla byste omdlít.

Vaše děťátko ještě není větší než jahoda, avšak jeho končetinové pupeny se rychle prodlužují a na koncích se rozlišují v zárodky dlaní a prstů. Obě mozkové hemisféry rostou, vyvíjejí se oči a nosní dírky. Od teď existují také slinivka a slepé střevo.

8. týden

Vaše děloha rychle roste. Mohly by se u vás objevit chutě na určitá jídla a naopak nechuť k jiným. Cigaretový kouř a chuť alkoholu u vás může způsobovat nevolnost.

Obličej vašeho děťátka má již rozeznatelné rysy i s očními víčky a malým nosánkem. Ruce a nohy se prodlužují a všechny základní orgány jsou již na místě. Vaše děťátko měří asi 2,5cm.

9. týden

Možná si všímáte, že váš objem v pase se již zvětšil. Vaše tělo je zaplaveno těhotenskými hormony a máte v těle také více krve. To může vylepšit vaši pleť, avšak vaše dásně jsou měkčí, čistěte si proto zuby opatrněji. Štítná žláza na vašem krku může být zvětšená.

Ruce a nohy vašeho děťátka jsou delší a ruce má sevřeny v pěstičku. Hlavička je vzpřímenější a je lépe vyvinut krk. Na ultrazvuku by již bylo vidět, jak se dítě jemně pohybuje i když vy to ještě cítit nemůžete. Velikost vašeho dítěte se dá nyní přirovnat k velké olivě.

10. týden


Teď je vaše děloha valiká asi jako pomeranč, je však ještě stále schovaná v pánvi. Nejspíš se vám zvětšily prsa a budte si možná muset koupit novou podprsenku.

Vaše dítě je velké asi jako švestka a má za sebou již dobu, kdy bylo nejvíc náchylné k poškození. plave v amniovém vaku a pohybuje chodidly a kotníky. Tyto pohyby ještě stále nemůžete cítit. Placenta začíná produkovat hormon progesteron, který bude pomáhat vyživovat dítě.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář