Jdi na obsah Jdi na menu
 


Předpokládaný termín porodu vypočítáte jednoduše tak, že odečtete 3 měsíce od data poslední menstruace a poté přičtete 7 dní.
Připočítat totiž 280 dní (tj. 10 lunárních měsíců) k datu poslední menstruace je složité a časově náročné. Nejpřesnější odhad termínu porodu získáte v případě, že znáte přesný den oplozující soulože, protože v takovém případě připočítáte k datu poslední menstruace 267 dní.
Tento den lze ve většině případů velmi obtížně určit, protože při touze po miminku většina párů opakuje pohlavní styk velmi často.
Uvedené výpočty ovšem platí pouze v případě pravidelného menstruačního cyklu před otěhotněním. U žen s nepravidelným cyklem je výhodné znát datum oplozující soulože mnohem více než u ostatních. Jinak se totiž můžete spolehnout pouze na pomocné metody určení přibližného termínu porodu. Patří sem například výpočet založený na prvních pohybech plodu. Prvorodička cítí poprvé pohyby nejdříve okolo 20. týdne. Žena, která již alespoň jednou rodila, ucítí pohyby i o dva týdny dříve. Přičtením 20 resp. 22 týdnů k datu prvních pohybů získáte datum porodu.
Další možnost představuje v současnosti ultrazvukové vyšetření. U nepravidelně menstruujících žen je využití ultrazvuku nanejvíš vhodné. Vyšetření v prvních dvou až třech měsících gravidity umožní s velkou přesností určit stáří těhotenství a předpokládaný termín porodu. Vypočítaný termín ovšem považujte v každém případě za přibližný. Jen málokteré nastávající mamince se narodí miminko přesně v tento den. Normální je porodit 2 týdny před i 2 týdny po termínu, který máte podle kalendáře stanoven.
V případě, že těhotenství probíhá bez komplikací, je určení termínu porodu výhodné pro naplánování mnoha důležitých věcí - nákupu kočárku, přípravy výbavičky, upozornění příbuzných a blízkých na Váš den s velkým D.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář